Podejście do życia z baśni wyjęte

                Ostatnio przeczytałam w czeluści Internetu piękne słowa od Pauliny Ostrowskiej (Instagram @mrsostrovia). Każdy z nas ...
                Ostatnio przeczytałam w czeluści Internetu piękne słowa od Pauliny Ostrowskiej (Instagram @mrsostrovia). Każdy z nas ma taki świat, jaki widzą jego oczy. Trafiły do mnie, okupując moje myśli przez całą końcówkę grudnia i cóż – nie chciałabym, by zniknęły.
                Widzę świat na swój własny sposób. Może trochę bardziej ubrany w dobro, niż to w rzeczywistości jest. Nie każdy to rozumie i czasem zmusza mnie to do refleksji nad tym, czy rzeczywiście świadomie wybrałam taki sposób życia, czy podświadomie wypieram informacje o otaczającym mnie źle. Nigdy nie ośmielę się powiedzieć, że go nie ma – nie. Nie, kiedy ulicę dalej mąż wraca pijany do domu i zamęcza swoją żonę i dzieci pijackimi urojeniami. Nie, kiedy w Syrii codziennie giną niewinni ludzie w imię czyichś chorych idei. Ale czy rzeczywiście muszę je widzieć wszędzie? Czy powinno przyćmić mi radość z tego, co (bez zastosowania żadnych reguł sprawiedliwości) zostało mi dane? Czy skupienie mojej uwagi na złu i przeklinanie tych, którzy pozwolili swoje uległe umysły opętać nieludzką ideologią i tych, którzy stojąc u władzy, nie potrafią tego zmienić, uczyni ten świat lepszym? Czy jeśli się śmiertelnie obrażę na świat za to, że jest taki zły, to się w końcu zreflektuje i zacznie działać poprawnie?
                Kiedy byłam mała, zapatrzyłam się w mojej ulubionej księgarni na grubszy ode mnie zbiór baśni i ubłagałam ciocię, żeby kupiła mi go w prezencie. Na pięknie zilustrowanych stronnicach tomu, które przeczytałam z mniejszym zapałem, niżbym chciała się teraz przed Wami pochwalić, kryły się historie, które przenikały przez dziecięcą wyobraźnię od pokoleń, by pozostawić po sobie morały, powracające do nas raz po raz, gdy najmniej się tego spodziewamy. Pamiętam straszną opowieść braci Grimm o Rumpelstiltskin, o zamkniętej w wierzy roszpunce, o tym jak złego Popiela myszy zjadły. Dziś najbardziej w bajkach cenię to, że obecności zła nigdy przed nami nie ukrywały. Po dziś dzień budują wokół niego całą historię. Zło tam zawsze było, ale obok niego trwało silne przekonanie o tym, że nadzieja jest konieczna; że marzenia nie mają granic i że jeśli wierzysz w coś dobrego, to w końcu to dobro zaowocuje szczęśliwym zakończeniem.
                Dziś baśnie wydają się tylko mglistym wspomnieniem dzieciństwa, a ja zastanawiam się czemu daliśmy dorosłości wydrzeć nam z serca to, co w nich najwspanialsze – że bez nadziei człowiek po prostu nie funkcjonuje poprawnie; że bez celu, wiary w to, że może być lepiej, człowiek staje się martwą kukiełką, rzucaną na wszystkie strony świata przez okoliczności na które nie ma wpływu. Strasznie nie chciałabym skończyć jak taka kukiełka. Ja, i mówię to z pełnym przekonaniem, chcę wierzyć w  świat, który mimo zła, ma w sobie też całą gamę dobra. Dobra pochodzącego od ciepłych i współczujących serc ludzkich, dobra widocznego w naturze i muzyce, dobra w cudownych zbiegach okoliczności, które łączą ludzi na całe życie. Całego kufra wypełnionego uśmiechami, który po prostu trzeba dostrzec i docenić jak najmocniej się da. Żeby tego dobra nie uleciała już ani kropla więcej.
                Kiedy myślę o tej wierze w dobro, myślę sobie jak wiele idzie za tym niewypowiedzianych nadziei i chęci zmian, które zaczynają kiełkować gdzieś w sercu pojmującym, że chce ten świat zostawić lepszym, niż jest. Jak wiele dobra tłumi się lękiem przed złem, pielęgnowanym przez ostatnie pokolenia.  Bardzo staramy się wszyscy przekonać  siebie, że dobrocią niewiele zdziałamy. Wierzymy, że jeśli coś ma się zmienić, to stanie się tak tylko wtedy, gdy od tego zła się odgrodzimy – obronimy się, zbudujemy mury i zakryjemy uszy przed kolejną falą nieszczęścia wywołanego z przewrotności natury i ludzkiej brutalności. Pozwolimy sobie uwierzyć, że to jak żyjemy w naszym małym świecie nie ma wpływu na świat, który należy do nas wszystkich. Usprawiedliwimy swoją złość i oziębłość strachem i niebezpieczeństwem, zgodzimy się na polityczne zmiany, które odgrodzą nas od potencjalnych zagrożeń i uznamy, że jeżeli nam ciepło i wygodnie, sprawa jest zamknięta.
                Czy zmieniamy świat z obawy przed nim, czy z wiary, że wciąż istnieje w nim coś, o co warto walczyć? Efekt naszego działania będzie diametralnie różny w zależności od motywu, którym zdecydujemy się kierować. I choć nie mówię, że prewencja jest czymś złym, że racjonalne działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu, ale też samemu sobie, nie mają żadnego sensu – wciąż jednak chciałabym widzieć wyciągnięte dłonie, które są gotowe pomagać, uszy, które są gotowe słuchać, usta, które są przygotowane do tego, by rozmawiać i oczy, które potrafią dostrzec coś, co wciąż jest warte nadziei. Brakuje mi ich. Czy nie lepiej, zamiast obrzucania się pustymi obelgami i zlodowaciałymi spojrzeniami, porozmawiać? Spróbować zrozumieć, a jeśli się nie uda, zaakceptować, że się różnimy, ale będziemy traktować siebie jak ludzi, bo jesteśmy równi a nikt Tobie, ani mi nie dał monopolu  na podejmowanie decyzji, który z nas jest lepszy. I pomimo tych trudności, dostrzegać świat, który ma w sobie jeszcze bardzo dużo piękna, o które warto walczyć.
                Każdy z nas ma taki świat, jaki widzą jego oczy – a nasz świat często barwi świat innych ludzi tymi samymi kolorami. Głęboko w to wierzę i może z tego powodu warto zacząć dbać o to, jak dla nas ten  świat wygląda. Zastanowić się, czy nie lepiej pielęgnować świat miłości i dobra, zamiast nakręcać machinę nienawiści i wzajemnych oskarżeń. Może warto stanąć na przekór i żyć trochę łagodniej? Bo jeśli miłość i odrobina dobroci nie zdoła nas uratować, to już nie wiem co może.            

You Might Also Like

12 komentarze

 1. ja kiedyś wspólnie z przyjaciółką sformułowałam wniosek, że każdy tworzy swoją własną rzeczywistość, koresponduje to z myślą Pauliny ;)
  baśnie chyba w każdym z nas zostawiają jakieś wspomnienie, możemy albo się do niego odwoływać, albo zapomnieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się z tym zgadzam! :) Sami kreujemy swój świat :)

   Usuń
 2. Całkiem niedawno przeszłam twarde zderzenie z rzeczywistością - nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje całkiem spora grupka ludzi, która karmi się smutkiem i z niego czerpie radość. I za Chiny na dadzą się wyciągnąć z krainy marudingu, a wręcz - dostanie się od nich po głowie za szukanie rozwiązań, a nie klepanie po główce ze współczuciem, którego w swych wyimaginowanych troskach w większości...nie potrzebują.
  Wychodzę z założenia, że żyjemy w świecie, w którym na porządku dziennym stykamy się z dobrem i złem. Tak, jak wspominałaś, dobrze, że tego zła nikt przed nami nie ukrywa. Jak pięknie, że mamy wybór, jakimi wartościami chcemy kierować we własnym życiu. Jak dobrze, że mogę codziennie podejmować walkę o to, by tworzyć lepsze jutro i stawać się lepszym człowiekiem.
  Wysyłam uściski na 2017! :-)
  poliptyk.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, ależ dokładnie! Też niestety mas styczność z takim upartym smutkiem wśród niektórych ludzi. Dlatego tak warto dbać o to, jak nasze własne oczy widzą rzeczywistość. Może ją trochę wszyscy razem pokolorujemy :)
   Buziaki!

   Usuń
 3. Przepięknie ujęłaś w słowa moje myśli. Żyjemy w takim, a nie innym świecie, trzeba wyciągnąć z niego maksymalne ilości pozytywów.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Brać wszystko, co się tylko da :)
   Ściskam! <3

   Usuń
 4. Myślę, że jednym z kluczy do sukcesu, to przestać oglądać wiadomości w tv i przeglądać hejterskie memy na fb:D Może się to wydawać zabawne, ale taka prawda- media bombardują nas negatywną energią, zastraszają tak, że później nawet nie jesteśmy w stanie powiedzieć sąsiadowi, żeby był ciszej, bo myślimy, że wyleci na nas z maczetą... Absurd goni absurd.
  Sama nie oglądam wiadomości, memy mnie nie kręcą i widzę znaczną poprawę- to jedynie początek, ale zawsze coś:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Memów nigdy nie oglądałam, wiadomości czasem - ale masz rację, trzeba w nich zachować chociaż umiar, bo pod ciężarem tych wszystkich wiadomości można się tylko załamać i płakać... A przynajmniej równoważyć je czymś radykalnie dobrym dla odmiany!
   Ściskam!

   Usuń
 5. Witaj. Od dłuższego czasu śledzę Cię na Ig i czytam Twój blog - jesteś naprawdę inspirującą osobą i zamieszczasz piękne fotografie. Długo myślałam o założeniu bloga, ale nie miałam pomysłu o czym pisać, a patrząc na Twoje wpisy doznałam olśnienia, że można pisać o codzienności i robić to w niezwykły sposób. Byłoby mi niezmiernie przyjemnie, gdybyś zechciała odwiedzić mój blog (jest on co prawda dopiero w fazie tworzenia) i przeczytać moje wpisy. Również studiuje prawo, ale mam wrażenie, że to nie do końca to i dlatego poświeciłam blog właśnie mojemu zmaganiu się z codzienności i walce o robienie w życiu tego, czego pragnę. Pozdrawiam Cię ciepło i życzę udanego wypoczynku w Paryżu :) tu zostawiam linka: http://zyjeicodalej.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Flickr Images